Mama și Tata
Parenting

Adolescenții români sunt conștienți de efectele negative ale social media.

De asemenea, aceștia apreciază mai mult decât media UE că rețelele sociale au un impact negativ asupra lor. Iar părinții adolescenților români consideră, în aceeași măsură ca media europeană, că…

 —  Versiunea completă

Adolescenții români ce cred despre impactul rețelelor sociale!

De asemenea, aceștia apreciază mai mult decât media UE că rețelele sociale au un impact negativ asupra lor.

Iar părinții adolescenților români consideră, în aceeași măsură ca media europeană, că timpul petrecut pe ecrane are un impact negativ asupra copiilor și chiar mai mult decât media europeană că social media are un efect negativ asupra lor, arată un sondaj Eurobarometru în rândul celor două audiențe publicate de Comisia Europeană.

Sondajul însoțește un anunț al Comisiei privind ultima rundă de discuții la nivelul unui grup de lucru special pentru siguranța online a copiilor, care s-a încheiat astăzi.

La 13 iulie, acest grup va prezenta recomandările sale președintelui CE Ursula von der Leyen cu privire la măsurile pe care forurile europene ar trebui să le ia pentru a proteja copiii și adolescenții din mediul online în contextul dezbaterilor internaționale privind posibilitatea introducerii unor interdicții privind accesul copiilor cu vârsta sub 15-16 ani. Potrivit Comisiei, Eurobarometrul a publicat acum confirmă impactul semnificativ al timpului excesiv petrecut pe ecrane și în rețelele sociale asupra sănătății mintale și fizice a tinerilor.

În medie, tinerii din Europa petrec 4,5 ore online într-o zi școlară și 6,1 ore pe zi într-un weekend.

Cel mai izbitor este că 14% dintre adolescenţi spun că petrec peste 10 ore pe zi pe ecrane. Care este situația din România în comparație cu media UE?

Cine suportă consecințele utilizării excesive a ecranelor în România?

Atât părinţii, cât şi adolescenţii cu vârsta cuprinsă între 13 şi 18 ani au fost exploraţi în Eurobarometru.

În România, probele au fost formate din 1042 de adolescenți (26.297 la nivelul UE) și 500 de părinți (12.750 la nivelul UE). Studiul a fost efectuat în martie-aprilie a. c.

Impactul opiniilor adolescentine ale timpului excesiv de ecranat si social media asupra sanatatii mintale a tinerilor - Tineret FL579 fișe informative RO en Download In Romania, ponderea adolescentilor care cred ca stau prea mult pe ecrane sau in social media este peste media europeana: 44% fata de 41% in UE.

Partea celor care stau prea mult pe ecrane este, în România, mai mare decât cea a adolescenţilor care cred că petrec astfel de perioade rezonabile (42). În același timp, 29% dintre adolescenții din România afirmă că ecranele au un impact negativ asupra vieții lor - peste media UE de 24%.

În același timp, mai mulți adolescenți români (37%) consideră că impactul nu este nici pozitiv, nici negativ, ci media UE (37%) În ceea ce privește utilizarea social media, mai mulți adolescenți români (17%) cred că are un impact negativ asupra lor (imaginea proprie, starea emoțională, stresul) decât media europeană (14%).

Și deși raportează procente comparabile, mai mulți adolescenți români raportează o serie de probleme în comparație cu media europeană: că mănâncă mai puțin sănătos decât de obicei, că au probleme cu somnul, că nu au suficient timp pentru hobby-uri, că, în mod similar, adolescenții români raportează puțin mai mult decât media europeană cele mai mari probleme de conținut cu care au intrat în contact online- de la conținut AI nerecunoscut la promovarea jocurilor de noroc, a informațiilor false, a hărțuirii cibernetice și a hărțuirii, a conținutului violent și a tuturor adolescenților români raportează într-o măsură mai mare decât media UE că utilizează o serie de măsuri care ajută la protejarea sănătății mintale, limitarea timpului petrecut online, social media pauze și discuții cu părinți sau profesori, bine educați, precum și cred în starea de stat a UE% din starea de vârstă.

Citește versiunea completă →