Cum să înfrunți gândurile negative

Zilele trecute, cineva m-a întrebat cum reușesc să-mi controlez gândurile negative, având în vedere că nu a fost mereu o abilitate naturală pentru mine. De fapt, procesul este în continuare în…

Cum să înfrunți gândurile negative
Cum să înfrunți gândurile negative

Ce lecții am învățat din experiența cu tumoarea?

Zilele trecute, cineva m-a întrebat cum reușesc să-mi controlez gândurile negative, având în vedere că nu a fost mereu o abilitate naturală pentru mine. De fapt, procesul este în continuare în desfășurare.

Îmi amintesc că, încă din copilărie, eram o fire anxioasă, mereu generând scenarii negative despre situații pe care, de fapt, nu le doream. Creierul meu a dezvoltat acest obicei, iar atunci când așteptam un rezultat, îl vizualizam aproape întotdeauna într-o lumină sumbră, uneori chiar tragică.

Mă ghidam după o regulă pe care o aveam în minte: „Dacă mă gândesc la rău, va fi un rezultat pozitiv și invers.” Nu știu de unde mi-a venit această idee, dar nu pot nega că și părinții mei au avut tendințe anxioase.

În plus, societatea ne învață să fim pregătiți pentru rău; dacă ne bucurăm de lucrurile bune, cu siguranță va urma ceva neplăcut. Când am devenit mamă, anxietatea mea s-a amplificat.

De fiecare dată când copilul meu ieșea la plimbare și auzeam un plâns isteric, imaginația mea o lua razna, crezând că s-ar putea întâmpla ceva grav. Chiar am avut un atac de panică când fiul meu a intrat în sala de operație pentru apendicită, iar cauza erau aceste scenarii negative din mintea mea.

Am ajuns să consult un psiholog, temându-mă că voi cădea în paranoia din cauza gândurilor mele.

Experiența cu tumoarea, acum patru ani, mi-a adus multe lecții de viață.

M-a învățat să fiu mai conștientă de gândurile mele, să înțeleg de unde vin și m-a motivat să învăț să le controlez. Urma să am o operație pe creier, iar frica era copleșitoare. Mi-am spus că, dacă continui să îmi imaginez scenarii negative, mă voi îmbolnăvi și mai tare din cauza gândurilor, nu din cauza stării fizice.

Cum pot controla gândurile negative prin meditație?

Așa a început procesul meu de transformare, în care mi-am propus să îmi schimb convingerile și tiparele mentale. Nu a fost deloc ușor; este un drum lung, deoarece presupune schimbarea programelor din subconștient, acele obiceiuri care s-au întărit de-a lungul vieții.

Am început să practic meditația, un exercițiu excelent care ajută la controlul gândurilor, dar care necesită timp pentru a aduce rezultate.

Tot ce trebuie să faci este să îți rezervi 10-15 minute pe zi pentru această practică. Găsește un loc liniștit, așază-te confortabil și închide ochii. Concentrează-te asupra respirației tale, simțind cum aerul rece intră pe nări și cum aerul cald iese la expirare.

Este normal ca gândurile să apară, mai ales la început. Acceptă-le, dar nu te lăsa cufundată în ele. Dacă simți că te-ai pierdut într-un gând, întoarce-ți atenția la respirație.

Recomand meditațiile ghidate, care sunt din ce în ce mai disponibile și în limba română.

Înainte de a începe, este bine să te familiarizezi cu conceptul. O carte care m-a ajutat mult este „Meditațiile pe înțelesul tuturor” de Bhante Henepola Gunaratana, dar există multe resurse disponibile.

Emiterea gândurilor negative devine un obicei de care nu suntem conștienți. Ne pare firesc și ne temem că, dacă ne așteptăm la un final pozitiv, vom atrage contrariul.

Am trăit cu această convingere: „Dacă mă aștept la un final negativ, voi atrage un final pozitiv.” Multe dintre noi avem astfel de credințe, fie moștenite de la părinți, fie influențate de societate.

De multe ori, am avut atacuri de panică din cauza acestor gânduri, inclusiv în momente critice, cum ar fi atunci când fiul meu intra în sala de operație.

Conținut scris de redacția noastră mamasitataro.ro / Cristina Toma și asistat AI.

Alte articole:

Lasă un comentariu